Przemysł przyszłości – Wyzwania i możliwości dla MŚP na trójstyk granic

2019-12-04

Stąd temat 26. Polsko-Niemiecko-Czeskiego Forum Kooperacji Firm „Przemysł przyszłości – szansą dla przedsiębiorców”, organizowanego przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A., które 27 listopada 2019 roku odbyło się w Karpaczu. „Powszechny dostęp do Internetu, mobilność urządzeń, wykorzystywanie sztucznej inteligencji, a co za tym idzie powstawanie innowacyjnych produktów i usług, obniżenie kosztów, podnoszenie jakości obsługi klientów, zmiany na rynku pracy, zmiany definicji modeli biznesowych –to możliwości a zarazem wyzwania Przemysł 4.0. Z drugiej strony problemy wynikające z brakiem ludzi do pracy, przebranżowieniem ich, przestarzałych przepisów, biurokracji. I choć reprezentujemy tu 3 kraje. To wyzwania i problemy mamy takie same.” — mówi Piotr Miedziński, Prezes Zarządu Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

Na Forum nie mogło zabraknąć ekspertów, mających wdrożenie produkcji przyszłości za sobą, jak BPower2 Sp. z o.o., Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości czy camLine Dresden GmbH. Gościliśmy również reprezentantów szczebla rządowego tych Państw, przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Transportu w Saksonii, oraz przedstawicieli korpusu dyplomatycznego i konsularnego z Czech i z Niemiec.

Ale Forum Kooperacji Firm to przede wszystkim spotkania przedstawicieli m.in. takich branż jak: motoryzacyjna, elektroniczna, energetyczna, budowa maszyn i urządzeń, elektrotechniczna, inżynieria środowiska, logistyczna, IT. To okazja do poznania oferty, nawiązania kontaktów pomiędzy przedstawicielami mikro, małych i średnim firm z Polski, Czech i Niemiec. To największa giełda kooperacji w regionie. Co ogromnie cieszy, w tym roku padł kolejny rekord frekwencji.

W części wykładowej oraz panelach dyskusyjnych uczestniczyło blisko 300 osób. Natomiast w spotkaniach B2B ponad 160 firm. Dzięki temu odbyło się prawie 500 rozmów. Część z nich, jak udowadnia 26-letnia historia organizacji forum przedłoży się na współpracę.

„Pomimo różnic, narodowości czy branży, w której na co dzień działamy, zmagamy się z podobnymi problemami. Dzięki współpracy, wymianie doświadczeń, otwartości na zmiany i chęci doskonalenia się jesteśmy w stanie sprostać wyzwaniom przyszłości i technologiom z nią związanych” — podsumowuje Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, który wręczył podczas Forum Piotrowi Miedzińskiemu honorową złotą odznakę „Zasłużony dla Dolnego Śląska”, przyznawaną przez Sejmik Województwa.

Forum nie mogłoby się udać bez naszych wieloletnich partnerów – Powiatowa Izba Gospodarcza w Jabloncu nad Nysą, niemiecki od lat stały partner – Saksońska Agencja Wspierania Gospodarki, która jest również partnerem wiodącym projektu DigiNetPolSax, Centrum Technologii i Przedsiębiorczości w Bautzen (TGZ Bautzen GmbH) oraz Hochschule Zittau/Görlitz i Fraunhofer Kunststoffzentrum Oberlausitz.

Forum zostało zrealizowane w ramach projektu „DigiNetPolSax – Digitalizacja na rzecz wspólnego obszaru gospodarczego” który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014–2020.

Relacje w mediach:

Muzyczne Radio

Radio Wrocław

Do pobrania:

KATALOG FIRM

PREZENTACJE