Rekordowe Forum

2018-10-30

W dzisiejszych czasach warto tworzyć biznes, w którym chodzi o coś więcej niż maksymalizację zysku. Otwartość, współpraca a w efekcie innowacyjne rozwiązania – dzięki tym wartościom biznes nabiera sensu.

Polsko-Niemiecko-Czeskie Forum Kooperacji Firm organizowane przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego, to największa giełda kooperacji w Regionie. Tegoroczne odbyło się w 24 października 2018 roku w Szklarskiej Porębie. Impreza służy przede wszystkim mikro, małym i średnim firmom do spotykają się, poznania oferty, nawiązania kontaktów a w konsekwencji współpracy. Forum to spotkanie przedstawicieli m.in. takich branż jak: motoryzacyjna, elektroniczna, energetyczna, budowa maszyn i urządzeń, elektrotechniczna, inżynieria środowiska, logistyczna, IT.

Jubileuszowa edycja, okazała się być rekordowa. 160 firm z Polski, Czech i z Niemiec a także reprezentanci szczebla rządowego tych Państw, między innymi Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu – Hans Jörg Neumann oraz Ing. Jiří Dorňák wicedyrektor departamentu zagranicznych polityk gospodarczych, kierownik wydziału krajów UE, ESWH i zachodnich Bałkanów z Ministerstwa Przemysłu i Handlu oraz dr Thomas Richter – kierownik Wydziału Zbytu i Kooperacji, z-ca prezesa Saksońskiej Agencji Wspierania Gospodarki.

Gościliśmy również przedstawicieli z korpusu dyplomatycznego i konsularnego Pana Daniela Piekarskiego z Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze oraz Panią Radke Loučková Kotasová, członka zarządu kraju Libereckého.

Co bardzo cieszy to fakt, że połowa uczestników to firmy, które pierwszy raz zgłosiły swój akces.

„Nie ukrywam, że takie zainteresowanie bardzo cieszy i po raz kolejny udowadnia, że nasza praca ma sens” – mówi Piotr Miedziński, Prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która w tym roku obchodzi swoje 25- lecie. „Rywalizacja jest ważna, bo motywuje do rozwoju i pobudza innowacyjność. Ale to kooperacja zapewnia dostęp do wiedzy, doświadczenia i poszerzania rynków zbytu czy ekspansji zagranicznej. Obecność tylu firm na Forum udowadnia, że współpraca z konkurencją jest nie tylko możliwa, ale też bardzo opłacalna. Szczególnie w przypadku małych firm, którym w pojedynkę trudniej zdobywać nowe rynki zbytu” – dodaje.

Formuła Forum polega na połączeniu wykładów, paneli dyskusyjnych i giełdy kooperacji (B2B).

Panel dyskusyjny

Tematem przewodnim tegorocznego Forum była „Kultura innowacyjna – drogą do sukcesu na rynkach zagranicznych”. Panel poświęcony był współpracy przedsiębiorstw ze światem nauki, dlatego do dyskusji zaproszone zostały osoby, które na co dzień tworzą tego typu relacje. prof. Sebastian Scholz – kierujący katedrą „Funktionsintegrierende Kunststofftechnologien” w Szkole Wyższej Zittau/Görlitz, dr Maja Jokiel z Katedry Nauk o Przedsiębiorstwie Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Tomasz Słowik reprezentant biznesu oraz radca Krzysztof Bramorski – Pełnomocnik Marszałka ds. Kontaktów Międzynarodowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Wykłady

Do udziału w tej części wydarzenia zaproszeni zostali eksperci, których wiedza i praktyka, pomaga przedsiębiorcom lepiej odnajdywać się w meandrach współczesnego biznesu. Stąd też obecność Joanny Janowicz- od budowania marki w biznesie oraz Mateusza Biernackiego z „Rekinów Sukcesu” – od skutecznych metod e-marketingu. Na finał Pani Anna Kurzynoga, kierownik projektu InnoCoopPolSax, mówiła o audytach, pozwalających przedsiębiorcom odkryć własne potencjały w zakresie innowacyjności.

Giełda Kooperacji (B2B)

To indywidualne spotkania z przedstawicielami wybranych wcześniej firm. W tym roku w ciągu niespełna trzech godzin odbyło się blisko 400 spotkań B2B. Nie ma barier językowych, ponieważ tu również dostępni są tłumacze.

Widząc tak ogromną potrzebę organizacji tego typu spotkań i ich potencjał, Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego zapowiada, że w roku 2019 odbędą się nie jedno, a dwa Fora Kooperacji. Współorganizatorami forum są wieloletni czeski partner Forum – Powiatowa Izba Gospodarcza w Jablonec nad Nysą, niemiecki od lat stały partner – Saksońska Agencja Wspierania Gospodarki, która jest również partnerem wiodącym projektu InnoCoopPolSax. A także Inkubator Innowacyjności i Przedsiębiorczości z Bautzen.

25. Polsko-Niemiecko-Czeskie Forum Kooperacji Firm zostało zrealizowane w ramach projektu „Wsparcie transgranicznej i wspierającej innowację współpracy na polsko – saksońskim pograniczu” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.