18 Forum - 2011

SPRAWOZDANIE

18. Polsko-Niemiecko-Czeskie Forum Kooperacji Firm

10.11.2011 r. Jelenia Góra – HOTEL MERCURE „Jelenia Góra”

 

W wyniku ustaleń dotyczących propozycji współpracy przy organizacji Forum - partnerami były: 4 polskie, 8 niemieckich i 7 czeskich instytucji okołobiznesowych.

Patronat Honorowy objął:

- Rafał Jurkowlaniec, Marszałek Województwa Dolnośląskiego
- Marcin Zawiła, Prezydent Miasta Jeleniej Góry
- Anna Ostrowska, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie
- Arkadiusz Ignasiak, Konsul Honorowy Republiki Czeskiej we Wrocławiu
- Heidrun Jung Konsul, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu

Współorganizatorzy:

- Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
- Wirtschaftsförderung Sachsen GmbH
- ARR - Agentura regionálního rozvoje, spol. s. r. o. Liberec

Partnerzy z Polski :

- 4METAL.PL Portal Branży Metalowej
- Politechnika Wrocławska - Wrocławskie Centrum Transferu Technologii Enterprise Europe Network
- Sudecka Izba Przemysłowo- Handlowa w Świdnicy

Partnerzy z Niemiec :

- Handwerkskammer zu Leipzig
- Industrie- und Handelskammer Dresden
- Euro Trade & Congress Center Görlitz
- Technologie- und Grunderzentrum Bautzen GmbH
- Handwerkskammer Dresden
- Dreberis GmbH
- The German Capital Region (ZukunftsAgentur Brandenburg GmbH)

Partnerzy z Czech:

- Okresní hospodářská komora Jablonec n. Nisou
- Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje
- Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje
- Okresní hospodářská komora Jeseník
- Hospodářská Komora České Republiky
- VÚTS – Instytut Maszyn Włókienniczych Liberec S.A.

Tematyka tegorocznego seminarium podczas 18. Forum to: energooszczędne budownictwo i inżynieria środowiska /ochrona środowiska i gospodarka odpadami/

W części seminaryjnej poprowadzone zostały następujące prezentacje:

godz. 10.30 – 10.45 „Racjonalna gospodarka energetyczna w firmie” – Dr. Inż. Kazimierz Herlender, koordynator centrum, Dolnośląski Park Innowacji i Nauki S.A.

godz. 10.45 – 11.00 „Uwarunkowania dotyczące budowy małych elektrowni wodnych w krajach Unii Europejskiej” – Władysław Bobrowicz, Prezes Centrum Innowacji i Rozwoju Energii Odnawialnych

godz. 11.00 – 11.15 „Polsko-Niemiecka gospodarka energetyczna: wspólne sieci, wspólny rynek.” - Dr. Markus Reichel, Prezes Dreberis GmbH

godz. 11.15 – 11.30 „Projekt kooperacyjny „Umwelt  – Pl  ’11” – odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami” - Dr. Gerhard Kirkamm, Kierownik projektu, Wirtschaftsförderung Sachsen GmbH.

godz. 11.30 – 12.00 „Wykorzystanie źródeł odnawialnych energii na terenie Republiki Czeskiej” - Vladimír Stupavský, CZ Biom – Czech Biomass Association

Wszyscy partnerzy zamieścili informacje o imprezie na swoich witrynach internetowych w zamian za umieszczenie logo i namiarów teleadresowych na wszystkich materiałach promocyjnych o Forum. Informacje zostały zamieszczone wraz z linkami do strony KARR SA na następujących stronach: www.parp.gov.pl, www.wctt.pl, www.siph.pl, www.4metal.pl, www.umwd.dolnyslask.pl, www.cireo.pl, www.dpin.pl, www.biznes.hrabstwo.pl, www.polen-kontakt.info, www.dresden.ihk.de , www.hwk-dresden.de, www.hwk-leipzig.de , www.wfs.saxony.de , www.et-cc.de, www.dreberis.com, www.zab-brandenburg.de, www.komora.cz, www.arr-nisa.cz, www.ohkjablonec.cz ,

www.komora-khk.cz, www.khkmsk.cz, www.ohk.jesenik.com

W celu rekrutacji uczestników KARR S.A. wysłał pocztą w sumie 1 tys. zaproszeń wraz z formularzami zgłoszeniowymi do firm polskich, czeskich i niemieckich. Adresatami zaproszeń byly firmy z bazy WUS Dolny Śląsk i bazy IHK Dresden i HK Leipzig oraz z bazy danych o firmach metalowych zrzeszonych w niemieckim związku branżowym VDMA oraz z bazy własnej firm czeskich. Informacje otrzymali także uczestnicy poprzednich edycji Forum i innych odwiedzanych przez nas imprez kooperacyjnych w Polsce i Niemczech oraz w Czechach, wystawcy targów branżowych w Lipsku, Brnie, Berlinie, Pradze i Poznaniu. 

Równocześnie informacja o Forum ukazała się w ogłoszeniach prasowych:

- 10 ogłoszeń w „Gazeta Wyborcza” w dodatku „Wrocław”,

- 1 ogłoszenie w Gospodarcza Gazeta Regionów miesięcznik o zasięgu dolnośląskim, powiatu Görlitz i kraju Libereckiego

oraz na portalu branżowym www.4metal.pl, www.4metal.cz i www.4metal.de

Po wysyłce listowej przystąpiliśmy do akwizycji telefonicznej i e-mailowej. Ponadto zostało wysłanych 80 zaproszeń do VIP-ów i mediów.

W wyniku działań marketingowych KARR SA i wszystkich partnerów z Polski, Niemiec i Czech udział w Giełdzie potwierdziło w sumie 113 firm w tym 49 firm polskich, 27 firm niemieckich i 37 firm czeskich oraz partnerzy oraz zaproszeni goście. Oferty wszystkich zgłoszonych firm zostały przetłumaczone na język czeski i niemiecki oraz zamieszczone w katalogu 18. Forum, który liczy 92 strony.

W imprezie uczestniczyło w sumie 88 firm w tym 43 firmy polskie, 19 firm niemieckich i 26 firm czeskich.

Efektem wszystkich działań marketingowych był udział w Forum 170 osób w tym 22 przedstawicieli firm niemieckich i 6 gości z Niemiec / razem 28 osób /, 56 przedstawicieli firm polskich i 21 gości z Polski / razem 77 osób / i 30 przedstawicieli firm czeskich i 16 gości z Czech / razem 46 osób /oraz VIP i media – razem 19 osób.

Podczas Giełdy Kooperacyjnej firmy miały możliwość rozmowy z kilkoma wybranymi firmami ( średnio przypadało na firmę 4 partnerów do rozmów dla każdej zgłoszonej firmy, w wielu przypadkach maksymalnie:  1x12, 3x11, 2x10, 3x9), przedstawienia swojej oferty współpracy i wysłuchania propozycji rozmówców. W sumie zgłoszone firmy zaplanowały 182 spotkania przy 16 stolikach. Spotkania te zostały rozplanowane przez system umawiania spotkań i automatycznie rozpisane na harmonogramy spotkań. Giełda trwała 4 godziny, czas trwania jednego spotkania wynosił 20 min. Docelowym dalszym efektem rozmów jest zawieranie umów współpracy, zlecenia usług, produkcji, kupna-sprzedaży wyrobów, otwarcia przedstawicielstwa, itp.

Zgłoszenia uczestnictwa były prowadzone poprzez: Internetowy Formularz Zgłoszenia Udziału. Formularz pozwała na automatyczne gromadzenie danych o uczestnikach Forum w specjalnie przygotowanym do tego celu module administracyjnym. System zawiera unikatowy moduł kojarzenia firm „każdy z każdym”, dzięki któremu spotkania uczestników odbywają się zgodnie z ustalonym indywidualnie przez firmy harmonogramem rozmów.

W wyniku działań marketingowych KARR SA i wszystkich partnerów z Polski, Niemiec i Czech udział w 18 Forum potwierdziło w sumie 113 firm w tym 49 firm polskich, 27 firm niemieckich i 37 firm czeskich oraz partnerzy oraz zaproszeni goście. Oferty wszystkich zgłoszonych firm zostały przetłumaczone na język czeski i niemiecki oraz zamieszczone w katalogu 18. Forum, który liczy 92 strony.

W imprezie uczestniczyło w sumie 88 firm w tym 43 firmy polskie, 19 firm niemieckich i 26 firm czeskich.

Efektem wszystkich działań marketingowych był udział w Forum 170 osób w tym 22 przedstawicieli firm niemieckich i 6 gości z Niemiec / razem 28 osób /, 56 przedstawicieli firm polskich i 21 gości z Polski / razem 77 osób /i 30 przedstawicieli firm czeskich i 16 gości z Czech / razem 46 osób /oraz VIP i media – razem 19 osób.

Podczas Giełdy Kooperacyjnej firmy miały możliwość rozmowy z kilkoma wybranymi firmami, przedstawienia swojej oferty współpracy i wysłuchania propozycji rozmówców. W sumie zgłoszone firmy zaplanowały 182 spotkania przy 16 stolikach. Spotkania uczestników odbyły się zgodnie z ustalonym przez firmy harmonogramem rozmów. Spotkania te zostały rozplanowane przez system umawiania spotkań i automatycznie rozpisane na czasowy harmonogram spotkań. Czas trwania jednego spotkania wynosił 20 min. Giełda trwała 4 godziny, niektóre firmy miały umówioną maksymalna liczbę spotkań czyli 12 rund. Docelowym dalszym efektem rozmów jest zawieranie umów współpracy, zlecenia usług, produkcji, kupna-sprzedaży wyrobów, otwarcia przedstawicielstwa, itp.